ALKOHOLIZM – Co to jest?

Alkohol i jego leczenie;

To co powinniśmy wiedzieć na temat choroby alkoholowej;

Nasz Ośrodek Uzależnień Twój czas posiada wieloletnie doświadczenie w terapii i leczeniu uzależnienia alkoholowego;

Tu znajdziesz podstawowe informacje na temat choroby alkoholowej.

 

Światowa Organizacja Zdrowia podaje w swoim opracowaniu, że alkoholizm to choroba, która jest postępująca, a nieleczona może prowadzić do śmierci Pacjenta.

Alkoholizmem określa się uzależnienie od alkoholu etylowego, spowalnia on funkcje układu nerwowego, wywołuje objawy fizyczne i psychiczne.

 

Objawy :

Uzależnienie często jest stwierdzane dopiero wtedy, gdy alkohol wywołuje poważne objawy fizyczne i psychiczne u Pacjenta. Pojawia się niszczenie relacji rodzinnych, jego reputacja obniża się, zaczyna unikać znajomych a spożywanie alkoholu często odbywa się w ukryciu i samotności. Pojawia się też wtedy klasyczne zaprzeczenie choroby typu Ja ? Ja nie ja tylko tak trochę wcale nie jestem pijany, cukierki miętowe i określenia „mogę chuchnąć” częste przesiadywanie w garażu pod pretekstem majsterkowania, brak kontroli nad piciem, picie na klin drugiego dnia, czy wyprowadzanie psa nawet kiedy on tego nie chce…  i tak dalej… To wszystko jest już potwierdzeniem tylko tego że mamy do czynienia z osobą uzależnioną i pomoc jej jest niezbędna tym bardziej że w takich sytuacjach najczęściej takie osoby wzbraniają się przed podaniem ręki i zaczynają manipulować otoczeniem tak aby omamić i ukryć swoje uzależnienie.

 

Choroba alkoholowa i jej skutki :

 • Zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny,
 • opryskliwość i brak szacunku względem najbliższych,
 • problemy w kontaktach interpersonalnych,
 • kłopoty finansowe,
 • przemoc najczęściej względem najbliższych,
 • obwinianie wszystkich za stan chorego,
 • kłopoty z prawem,
 • zadłużanie się,
 • wynoszenie z domu przedmiotów wartościowych celem zakupu alkoholu.

Tu pojawia się ważna teoria że nieleczony alkoholik może doprowadzić do trwałego rozpadu rodziny ale i wpływać negatywnie i destrukcyjnie na rozwój i przyszłe życie jego dzieci które dorastając w tych  okolicznościach i przebywając z osobą uzależnioną popadając częściej w dorosłym życiu w podobne problemy i stany które pamiętają z dzieciństwa.

 

Oczywiście u alkoholików częsta diagnoza medyczna to :

MARSKOŚĆ WĄTROBY, DYSFUNKCJA NEREK, WRZODY ŻOŁĄDKA, PROBLEMY Z CIŚNIENIEM, CHOROBY SERCOWE  i inne dolegliwości które zostawiają trwały znak w organizmie .

 

NAJCZĘSTSZE 13-ście faz uzależnienia :

1 – okazjonalne sięganie po alkohol w czasie spotkań towarzyskich;

2 – pojawienie się braku pamięci i tz. Urwanego filmu;

3 – głód  alkoholowy  chęć wypicia nawet niewielkiej ilości ale jednak;

4 – upijanie się do nieprzytomności  brak panowania nad spożywanym alkoholem;

5– usprawiedliwianie swojego picia, obwinianie innych za spożywanie przez siebie alkoholu;

6 – objawy zespołu abstynencyjnego;

7 – sięganie po alkohol w samotności w ukryciu kamuflowanie tego że jest się uzależnionym;

8 – problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego, agresja i nadpobudliwość;

9 – skupianie się wyłącznie  na piciu, zaniedbywanie rodziny często zwolnienie z pracy;

10– pojawiają się wyrzuty sumienia, żal, ale to nie pozwala odstawić alkoholu;

11–przewlekłe stany lękowe zaburzenia świadomości;

12–picie do utraty świadomości, brak reakcji na otoczenie, brak kontroli nad organizmem;

13 – To czas na TERAPIĘ i LECZENIE to punkt w którym  ten stan może doprowadzić chorego nawet do śmierci.

 

LECZENIE – RATOWANIE

Większość ludzi uzależnionych zaprzecza że tak jest, broni się używając różnych argumentów aby wybielić się i zaprzeczyć o swojej chorobie. Taka reakcja jest w niemal 99,9% uzależnionych przynajmniej w początkowej fazie. Walka na siłę i częste rodzinne oskarżanie uzależnionego że jest do niczego i że jest „pijakiem” nie wiele daje wręcz pogarsza sytuację. Tu trzeba starać się wpłynąć na postawę chorego i wyperswadować mu że potrzebuje pomocy. Kiedy chory zrozumie i powie że potrzebuje pomocy to jest już  51% sukcesu jego leczenia dalsze kroki trzeba kierować do Ośrodka Terapii gdzie skutecznie poprowadzą Pacjenta do abstynencji.

Ważnym krokiem w leczeniu alkoholika jest diagnoza jego stopnia zaawansowania problemu  przygotowanie go do leczenia poprzez detoks, oraz przygotowanie planu działania w rozmowie z  psychologiem i terapeutą, tak aby dobrać jak najlepszy program do danego Pacjenta.

 

Terapia i leczenie w ośrodku Twój czas :

 • Stosujemy leczenie z pomocą terapii grupowej  terapię grupową;
 • Stawiamy na Terapię behawioralno-poznawczą;
 • Zachęcamy do Terapii racjonalno poznawczej;
 • Prowadzimy Terapię egzystencjalną;
 • Prowadzimy treningi umiejętności funkcjonowania w społeczności po zakończonej terapii;
 • Wprowadzamy elementy Medytacji jak i Relaksacji;
 • Wdrażamy  trening interpersonalny;
 • Zachęcamy do zapisywania swoich stanów emocjonalnych i nastrojowych każdego dnia co pozwala na lepsze kontrolowanie zachowań podczas terapii;
 • Rozmowy indywidualne z terapeutami które pozwalają otwierać się choremu na swój problem;
 • Zajęcia plenerowe które pozwalają na rozpoznanie zachowań na otaczające środowisko.

 

CELE TERAPII ALKOHOLOWEJ

Głównym i najważniejszym celem jest pokazanie osobie uzależnionej że życie bez alkoholu potrafi być normalne i że chory jest w stanie bez tego funkcjonować.  Następnym krokiem jest pokazanie mu sposobu pokonywania głodów alkoholowych, radzenia sobie ze stresem związanym z głodami oraz normalnego funkcjonowania w świecie bez używania alkoholu. Podpowiadamy choremu czego i w jaki sposób unikać aby nie dać się pokusie w życiu codziennym, rysujemy mu mapę której powinien się trzymać aby osiągnąć zamierzony cel terapii jakim jest trzeźwe życie.

Kończąc terapię stacjonarną w ośrodku Twój czas, to jednak jest początek trzeźwej drogi, chory trafia do świata którego często nie zna lub zapomniał poprzez własne uzależnienie, uczy się jak on naprawdę i na trzeźwo wygląda. Mamy tego świadomość i temu właśnie służy terapia w ośrodku Twój czas, to czas przygotowania do życia bez „parasola ochronnego”, to przygotowanie do życia w świecie pełnym pokus i zagrożeń. Staramy się też uświadamiać rodziny, bliskich w jaki sposób pracować z osobami które wychodzą po terapii, bo często są one jak dzieci które trzeba pilnować i uczyć zachowań, tego też właśnie dostarcza nasz ośrodek.  Przykładem jest wyjście Pacjenta po Terapii gdzie czeka na niego rodzina z przysłowiowym „przyjęciem” i wita z radością często mówiąc „ty nie pijesz to my za Twoje zdrowie” banalne ale często prowadzi do destrukcji i katastrofy na własne życzenie.

 

Częste rady dla zdrowiejących alkoholików to przykłady co robić aby nie wrócić :

 • Mówienie o swoim problemie bez wstydu, pomaga i dodaje siły;
 • Odmawianie spożycia alkoholu czy substancji w formie  „nie piję” w krótkim słowie zawiera moc i postawę osoby uzależnionej;
 • Wyeliminowanie alkoholu z domu, nie posiadanie go pomaga, wręcz nie powstaje pokusa;
 • Wsparcie bliskich, nie wracanie do dawnych określeń, nie przywoływanie wspomnień sprzed terapii,  typu :  „ bo jak piłeś, piłaś”,  „teraz na trzeźwo to inaczej wyglądasz”, „ bo kiedyś jak piłeś, piłaś…” unikanie takich zachowań pomaga choremu trwać w trzeźwości;
 • Unikanie w pierwszej fazie po terapii ( do roku ) imprez typu Wesela, Bankiety, Rodzinne spotkania przy alkoholu, czy podobne zagrożenia które tylko spowodują u chorego wspomnienia z tym związane i problem może powrócić;
 • Unikanie lokali w których wcześniej spożywało się alkohol  (bardzo ważny element);
 • Unikanie Ludzi z którymi wcześniej się piło co w skutku doprowadziło do stanu w którym się znaleźliśmy;
 • Dowody wdzięczności czy prezenty, nigdy nie powinien to być alkohol;
 • Unikanie nietrzeźwych osób i przebywania w ich towarzystwie.

 

Wszystkie te i inne elementy które składają się na trzeźwe funkcjonowanie osoby uzależnionej przygotowaliśmy w naszym Ośrodku Terapii Uzależnień Twój czas.

Ośrodek nasz to miejsce które sprzyja wychodzeniu z nałogu, pomaga w refleksji nad swoim dotychczasowym życiem, a wsparcie które oferuje wyspecjalizowana Kadra Ośrodka pomaga przejść cały ten trudny CZAS w sposób najlepszy z możliwych, i w stanie pełnego skupienia nad pracą związaną z uzależnieniem.

Pomaganie to nasz najwyższy CEL… radość z uratowanych i trzeźwych Ludzi wynagradza całą ciężką pracę nie tylko nam ale i Rodziną, Bliskim, Dzieciom, i najważniejsze samym Uzależnionym.

 

Twój czas – to Twoje nowe Życie… to CZAS którego nie możesz przeoczyć…

ZMIEŃ NIEDOSKONAŁOŚĆ DZISIAJ…

NA LEPSZE JUTRO

Menu
Call Now ButtonZadzwoń - Pomoc 24h/7