Kokaina

KOKAINA I JEJ ŚMIERTELNY SKUTEK :

Kokaina to substancja otrzymywana z liści krzewu Erythroxylon coca, rosnącego pierwotnie w Ameryce Południowej, gdzie była wykorzystywana przez Indian jako środek zwiększający wydolność fizyczną i niwelujący uczucie głodu. W medycynie stosowana jest od 1884 r. jako środek znieczulający (podana miejscowo, wykazuje takie właściwości). Obecnie zastąpiły ją inne, bezpieczniejsze syntetyczne substancje, stosowana bywa w okulistyce i otorynolaryngologii.

Crack  to kokaina oczyszczona z soli. Otrzymuje się go z proszku, który rozpuszcza się w roztworze wodorowęglanu sodu i wody, gotuje i suszy. W porównaniu z innymi formami kokainy crack ma silniejsze, natychmiastowe i krótkotrwałe działanie (5 do 10 minut), szybciej też prowadzi do uzależnienia.

Wygląd i sposoby przyjmowania

Kokaina ma postać białego, krystalicznego proszku. Zazwyczaj bywa wciągana przez nos, gdzie jest błyskawicznie wchłaniana przez śluzówkę, rzadziej bywa wcierana w dziąsła lub środek małżowiny usznej, sporadycznie przyjmowana jest w postaci zastrzyków.

Pasta kokainowa jest pierwotnym produktem w procesie otrzymywania kokainy z liści koki. Zażywana jest wyłącznie poprzez palenie, a zawarte w niej substancje wykorzystywane w procesie przetwarzania liści, mogą w poważnym stopniu uszkodzić płuca.

Crack  białych okruchów lub jasnobrązowych kuleczek, które bywają pakowane do fiolek. Podgrzewa się go na łyżce lub folii aluminiowej i wydycha powstałe w ten sposób opary. Bywa także dodawany do papierosów lub  palony w fajce wodnej albo specjalnie wydrążonych tulejkach.

Działanie

Kokaina jest silnym środkiem psychostymulującym, powoduje wzrost poziomu dopaminy, odpowiedzialnej za uczucie euforii,  która zwiększa spostrzegawczość i nerwowość oraz serotoniny, wywołującej pozytywny nastrój.

Po jej zażyciu wzrasta pobudzenie psychoruchowe i seksualne, zmniejsza się poczucie zmęczenia, głodu i senności, pojawia się euforia, która objawia się jako olbrzymia radość po wykonaniu nawet najmniejszych czynności. Wspomnienia tych doświadczeń pozostają żywe i stanowią podstawę pojawiającej się ochoty na narkotyk. Wzrasta też pewność siebie, poczucie siły, procesy intelektualne są przyspieszone, czas reakcji ulega skróceniu. Jednocześnie zostaje zniesiona zdolność odczuwania lęku i przykrych doznań oraz upośledzony krytycyzm wobec własnych działań.

Właściwości uzależniające

Nie ma dowodów na powstawanie zależności fizycznej. Jednak depresja i wyczerpanie pojawiające się po odstawieniu środka, sprzyja wytworzeniu się cyklu nałogowego, co bywa uznawane za symptomy zależności fizycznej. Zażywanie kokainy bardzo szybko powoduje silną zależność psychiczną. Kiedy narkotyk przestaje działać pojawia się złe samopoczucie, żywe natomiast pozostają wspomnienia euforycznych doznań, dlatego już po pierwszym użyciu pojawia się nieodparta chęć sięgnięcia po kolejne dawki. Dłuższe zażywanie powoduje zaburzenia psychotyczne i depresyjne, które osoby uzależnione próbują likwidować sięganiem po narkotyk.

Zażywanie kokainy nie powoduje wytworzenia się zjawiska tolerancji, jednak wielu jej użytkowników zwiększa dawki w celu nasilenia doznań euforycznych i przedłużenia czas ich trwania.

Zagrożenia !

 Nawet jednorazowe zażycie kokainy może być niebezpieczne dla życia, u części osób genetycznie predysponowanych przyjęcie niewielkiej dawki prowadzi do zgonu. Zażywanie kokainy wiąże się też z niebezpieczeństwem przedawkowania. Jest to stan silnego zatrucia organizmu, który objawia się silnym lękiem połączonym z urojeniami i zaburzeniami świadomości, a także bardzo nasilonym pobudzeniem ruchowym (miotanie się, konwulsje).

Długotrwałe zażywanie powoduje silne wyniszczenie organizmu, spowodowane brakiem łaknienia i snu, zniszczenie błony śluzowej, krwawienia z nosa, przedziurawienie przegrody nosowej.

Kokaina wzmaga  też szkodliwe działanie alkoholanu wątrobę.

Ponieważ kokaina powoduje podniesienie ciśnienia może powodować miażdżycę, chorobę wieńcową, udary mózgu.

Używanie kokainy powoduje też szkody w sferze psychicznej i funkcjonowaniu społecznym. Zachowanie może stać się z czasem dziwaczne i irracjonalne, z cechami psychozy tj. poczucie prześladowania. Częste są zaburzenia i zmiany osobowości, zanik uczuć wyższych, przygnębienie, depresja, mogą też pojawić się próby samobójcze.

Po czym poznać, że ktoś stosuje środki pobudzające :

 – Ogólne pobudzenie, gadatliwość, brak koncentracji, nieregularny oddech

   – Rozszerzone, słabo reagujące na światło źrenice

   – Katar, czerwony nos

   – Obecność rurek, igieł, strzykawek, sreberek i tym podobnych

Menu
Call Now ButtonZadzwoń - Pomoc 24h/7