Narkotyki i ich leczenie

Niezbędna wiedza na temat uzależnienia od narkotyków.

Narkomania – wszystko co musisz wiedzieć – objawy, diagnostyka i leczenie

Twój czas to miejsce gdzie dzięki wieloletniemu doświadczeniu w leczeniu uzależnienia narkotykowego uzyskasz pełne wsparcie i wiedzę na temat swojego uzależnienia. Fachowa diagnoza, detoks i terapia odwykowa pod okiem wyspecjalizowanej kadry oraz odpowiednie wsparcie to podstawa do wyjścia z destrukcyjnej formy życia do jakiej doprowadzają narkotyki.

Twoje dziecko, twój partner, partnerka, ktoś bliski ma problem narkotykowy i zaprzecza temu? W kilku krokach przybliżymy ci mechanizm działania substancji jak i zachowań osób uzależnionych.

 

NARKOMANIA co  to oznacza i jak to działa :

Słowo narkomania wywodzi się od greckiego określenia NARKE (odurzenie) oraz słowa MANIA  (szaleństwo). Terminem tym określa się postępującą chorobę, której podłożem jest uzależnienie od środków odurzających zawartych w narkotykach. Narkomania czyli odurzanie się substancjami psychoaktywnymi w konsekwencji prowadzi do wyniszczenia organizmu, i powoduje jego degradację, a w konsekwencji staje się przyczyną bardzo często trwałych uszkodzeń mózgu a niejednokrotnie prowadzi do śmierci.

 

Najczęstsze objawy uzależnień od narkotyków to :

Sygnałem uzależnienia narkotykowego jest  sięganie po kolejne, coraz większe dawki substancji odurzającej. Osoba uzależniona szybko traci kontrolę nad przyjmowaną substancją, mimo chęci nie jest w stanie przerwać zażywania.

Takim najprostszym sygnałem ostrzegawczym dla bliskich osoby uzależnionej może być zmiana sposobu bycia osoby zażywającej substancje psychoaktywne, jej drażliwość, nieuzasadniona nerwowość, obojętność na różne dziedziny życia, które wcześniej były najważniejsze zaprzestanie uprawniania sportu czy hobby które kiedyś stanowiło istotny element życia naszych bliskich, zaniedbywanie przyjaciół czy stosunek do pracy zawodowej, zniechęcenie , obojętność brak dyscypliny.

 

BADANIA NAUKOWE DEFINIUJĄ SZEREG INFORMACJI O UZALEŻNIENIU

 • zwiększanie przyjmowanych dawek substancji odurzających (organizm osoby uzależnionej samoistnie zwiększa tolerancję na przyjmowany narkotyk)
 • zdobywanie narkotyku za wszelką cenę, zdobywanie pieniędzy na narkotyk kosztem najbliższych
 • sięganie po kolejne dawki narkotyku mimo świadomości ich szkodliwego wpływu na organizm
 • objawy abstynencyjne po odstawieniu narkotyku co powoduje często tłumaczenie sobie że ja muszę i usprawiedliwianie się przed sobą z tego faktu oraz wiele innych zachowań które jasno pokazują stan wyczerpania osoby biorącej narkotyki.

 

UZALEŻNIENIE DZIELI SIĘ NA 4 PODSTAWOWE FAZY :

 • eksperymentowanie (ciekawe co po tym jest… )
 • przyjmowanie okazjonalne (dla towarzystwa, no bo jak odmówić, oni biorą a ja to niby kto… )
 • nawyk ( powolne przyzwyczajanie organizmu do stanu który zaczyna przejawiać się jako uzależnienie )
 • uzależnienie  ( stan który wyklucza logiczne myślenie i odrzuca inny stan niż odurzenie )

 

NAJCZĘSTSZE NARKOTYKI DOSTĘPNE na NIELEGALNYM RYNKU

 • Naturalne ( pochodzenia roślinnego )
 • Syntetyczne ( wyprodukowane z połączenia związków chemicznych )

 

Rynek nielegalnych środków odurzających i ich nazewnictwo :

 • Marihuana   
 • Amfetamina 
 • Kokaina  
 • Heroina    
 • LSD

 

Marihuana to naturalny narkotyk produkowany ze zmielonych kwiatostanów konopi indyjskich (cannabis sativa). Najczęściej jest ona palona w skrętach przypominających papierosy (rzadziej w szklanych lufkach). Substancja ta wywołuje dobry nastrój, pobudza wyobraźnię i przyspiesza rytm serca. Szybko spada koncentracja, pojawia się ogólna apatia. Charakterystycznym objawem sięgnięcia po marihuanę są powiększone i przekrwione źrenice.

Kokaina pochodzi z liści tzw. koki, czyli krasnodrzewu pospolitego (jego naturalnym terenem występowania jest Kolumbia). Na rynku narkotyk sprzedawany jest w postaci białego proszku. Kokaina podnosi pewność siebie, wzbudza aktywność, powoduje spadek łaknienia. Szybko pojawiają się również problemy z pamięcią, halucynacje. Charakterystycznym symptomem zażycia kokainy jest tzw. wytrzeszcz oczu oraz irracjonalne zachowania oraz dziwne nie naturalne wypowiadanie zdań.

Amfetamina jest narkotykiem syntetycznym. Na rynku występuje jako biały lub lekko szarawy proszek ale też jako tabletki. Amfetamina wywołuje polepszenie nastroju, dodaje energii i pobudza. Kolejnym etapem po zażyciu tego narkotyku jest suchość w ustach, pojawiają się także zawroty głowy i nieuzasadnione lęki, rośnie ciśnienie tętnicze. Przedawkowanie narkotyku prowadzi do zaburzeń wzroku i słuchu, niewydolności układu krążenia.

Heroina produkowana jest z mleczka makowego (opium). Najczęściej ma postać białego proszku, Heroina powoduje polepszenie nastroju, zwiększa odporność organizmu na ból. Kolejnym objawem zażycia narkotyku są powolne ruchy. Narkotyk wywołuje stany depresyjne, lękowe wręcz czasami schizofreniczne.

LSD to narkotyk syntetyczny. LSD powoduje szybki wzrost temperatury ciała (uczucie gorąca) oraz ciśnienia tętniczego. Symptomem zażycia narkotyku są rozszerzone źrenice, omamy, drgawki, ślinotok.

 

JAK LECZYĆ NARKOMANIĘ i od czego zacząć :

Jeśli szczerze pragniesz uwolnić się od destrukcyjnego nałogu,

jesteś już w pięćdziesięciu  jeden procentach uleczony.

Jeśli pragnienie by pozbyć się nałogu jest większe niż potrzeba jego kontynuowania

niebawem stwierdzisz że całkowita wolność jest niedaleko…

 

Leczenie zawsze musi być dostosowane do konkretnego pacjenta i przypadku oraz zażywanej  substancji, stopnia zaawansowania uzależnienia oraz wyniszczenia organizmu przez toksyny. W terapii narkotykowej stosuje się leczenie krotko-, średnio- oraz długoterminowe.

 

STOSOWANIE TERAPII PRZEZ OŚRODKI UZALEŻNIEŃ :

 • Model Minnesota;
 • Terapię poznawczo-behawioralną;
 • Model społeczności terapeutycznych najczęściej stosowany i skuteczny.

 

Terapia z wykorzystaniem modelu Minnesota ma na celu całkowitą abstynencję. Narkomania traktowana jest jako choroba, którą leczy się stosując indywidualne mapy opracowane dla każdego pacjenta.

 

Terapia poznawczo-behawioralna polega na pracy z terapeutą, który wspólnie z osobą uzależnioną rozpoznaje sytuacje. Następnie stosuje się metody, które pomagają zwalczać pokusę.

 

Model społeczności terapeutycznej stosuje się w leczeniu długoterminowym. Osoby uzależnione wspólnie mieszkają, pracują i uczą się codziennego życia bez sięgania po środki odurzające. Jednocześnie mogą liczyć na wsparcie ze strony innych uzależnionych, terapeutów i psychologów.

Po zdiagnozowaniu problemu, pacjent przechodzi odtruwanie organizmu (detoks narkotykowy). Choremu podaje się kroplówki, które pozwalają uzupełnić poziom elektrolitów oraz witamin i minerałów.

Kolejnym krokiem leczenia odwykowego jest terapia pozwalająca na walkę z nałogiem i naukę metod pomagających radzić sobie z codziennością bez sięgania po substancje psychoaktywne.

Terapia narkotykowa ma na celu całkowitą abstynencję. Uzależnieni poznają podłoże swojego problemu, uczą się metod pokonywania objawów głodu abstynencyjnego, zdobywają umiejętności społeczne i emocjonalne. Celem terapii jest także wypracowanie asertywności pozwalającej odmawiać narkotyków, odbudować relacje z bliskimi i otoczeniem.

 

Wychodzenie z nałogu narkomanii wymaga współpracy pacjenta z terapeutami i programem przygotowanym przez zespół ośrodka Twój czas

Wiemy jak pomagać i mamy w tym doświadczenie, warto nam zaufać aby dać sobie czy bliskiej nam osobie Nowe Lepsze Życie i radość przebywania ze zdrowym człowiekiem.

Tam gdzie są chęci, pojawia się SUKCES…

Menu
Call Now ButtonZadzwoń - Pomoc 24h/7