Terapia lekowa

Chociaż w temacie nałogów najwięcej mówi się o alkoholu, narkotykach czy hazardzie, należy mieć świadomość tego, że lekomania jest równie niebezpieczna co inne nałogi. Tak samo jak środki psychoaktywne, substancje zawarte w farmakologicznych środkach przeciwbólowych, uspokajających, nasennych czy pobudzających oddziaływają na procesy zachodzące w organizmie. Uzależnienie od nich może zatem skutkować zachwianiem równowagi metabolicznej, zatruciem, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Kiedy potrzebna jest terapia?

Terapia lekowa powinna zostać rozpoczęta, jeśli zaobserwujemy u siebie lub bliskiej osoby określone objawy psychiczne i fizyczne. Osoby uzależnione najczęściej zmagają się z częstymi zmianami zachowania, zobojętnieniem i skoncentrowaniem na zdobyciu substancji. W przypadku nie dostarczenia do organizmu określonych substancji, chorą osobę mogą nawiedzać napady lęku, drżenie mięśni i nadmierne pocenie. Może pojawić się również depresja oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia lub pokarmowego.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od leków?

Leczenie uzależnienia leków rozpoczyna się od diagnozy. Należy jednak pamiętać o tym, że poza wsparciem specjalisty i rodziny, niezbędna jest również chęć zmiany u pacjenta – musi on przyznać się do problemu przed samym sobą i poszukać motywacji do zmiany.

Terapia w naszym ośrodku opiera się na detoksylacji pacjenta, rozmowach ze specjalistą oraz spotkaniach indywidualnych i grupowych. Dbamy także o to, by w czasie leczenia pacjent miał zapewniony spokój i wsparcie najbliższych.

Menu
Call Now ButtonZadzwoń - Pomoc 24h/7