Terapia narkotykowa

Terapia narkotykowa – czym jest uzależnienie od narkotyków?

Jest to uzależnienie od substancji chemicznych, które w różny sposób wpływają na czynności mózgu oraz procesy zachodzące w organizmie. W pierwszej fazie przyjmowane przez osobę substancje mogą pozytywnie wpływać na jego fizyczność lub psychikę, z czasem jednak przyjmowanie kolejnych dawek skutkuje stopniowym, powolnym wyniszczaniem organizmu i bez leczenia może prowadzić nawet do śmierci.

W przypadku uzależnionych osób mówi się o głodzie narkotykowym, czyli podświadomym fizycznym lub psychicznym przymusie sięgania po kolejne dawki substancji. Z czasem zwiększa się tolerancja organizmu na środek odurzający, osoba chora musi więc zwiększać każdą kolejną dawkę, by zaspokoić swoje potrzeby i uzyskać określony efekt.

Objawy, czyli kiedy należy rozpocząć leczenie narkomanii?

Przede wszystkim, najważniejsze jest, by chora osoba sama przyznała się przed sobą, że potrzebuje pomocy specjalisty i terapii. Niestety wielu uzależnionych wypiera się tego i wmawia sobie, że ma sytuację pod kontrolą.

U osoby chorej można zaobserwować symptomy fizyczne i psychiczne. Do najczęstszych objawów należą zaczerwienione oczy i rozszerzone średnice, drżenie rąk, ospałość lub nadpobudliwość, nieuzasadnione rozdrażnienie, zaniedbywanie obowiązków, depresja i zamknięcie się w sobie oraz występowanie lęków.

Terapia narkotykowa w naszym ośrodku

Do powodzenia leczenia narkomanii konieczna chęć współpracy u samego pacjenta. Z uwagi na złożoność choroby terapia narkotykowa zawsze jest dostosowywana indywidualnie do pacjenta. Pierwszym etapem leczenia jest detoks organizmu, później wykonujemy terapię indywidualną i grupową, których celem jest nauczenie pacjenta życia bez uzależniających środków.

Menu
Call Now ButtonZadzwoń - Pomoc 24h/7